Bir Ayda İlk 50’ye Nasıl Girdim

seo

Paylaş

5 yıldır bu işi yapan biri olarak gözlemlerime göre bir kişi şu aşamalardan geçiyor;

Ben çok zekiyim, amanın aklıma neler geliyor.
O ben bu işten para kazandım, başarılıyım.
Daha iyi kazanıyorum ben artık seo uzmanıyım.
Diye gidiyor.

Bence tek bir siteyi günlük 100.000 tekil hite ulaştıramamış kimse SEO uzmanı değildir.

Neyse konuyu çok dağıttım. Bu paylaşımları iyi niyetiyle yapan arkadaşa tabiki saygı duyuyorum, bu bilgilerin bu meslekte gelişmekte olan kişilerde faydalı olacağını düşünüyorum o yüzden teşekkürler kendisine. Zaten kişi, zamanı geldiğinde yaptıklarının cezasını çekeceğinden bir şey olumsuz sonuç verirse tecrübe etmiş olur. Ama yine de en güzeli doğal olan yoldur. Yani kullanıcıya yararlı bilgi sunarsan Google da kullanıcıya o bilgiyi çıkarır. Çünkü google’ın tek yapmaya çalıştığı şey bu. Sloganları ile noktalayalım: “Müşterimiz için iyi olan bizim için de iyidir.”

Konuyu dağıttıkça dağıttım ana konumuza dönelim. Bu footer da google arama linkinin paylaşılması, ilk zamanlar google’a kıyak çekelim bize torpil geçsin mantığıyla yapılmış dangalakça bir harekettir. Ama bu paylaşımın aslında olumlu katkısının olabileceği şöyle bir senaryo gerçekleşebilir.

Google, arama sonuçlarında o sektör, zaman vs. bazlardaki tıklanma oranlarına göre analizler yapar ve bunları sıralama algoritmasında kullanır. Bu ne demek?

Oyun kelimesinde 1. sıra’daki site atıyorum %70 oranında tıklanıyordur.
2. sıradaki kelime %20 tıklanıyordur.
5.sıradaki kelime %3 tıklanıyordur. Falan gibi…

Ama diyelimki 5. sıradaki site normalin dışında %7 tıklanmaya başlandı. Bu size ne ifade eder? Bu kullanıcının o kelimede aradığı sitenin o olduğu anlamında olumlu bir referanstır. O zaman sıralama algoritmasında ona daha çok puan verir. Gibi gibi bir durumda.. Siz arama sonucu linkini footera koyarsanız ve bir kişi o linke basarsa arama sonucunda tekrar sizin siteye tıklayıp sizin sitedene yapıyosa onu yapmaya devam ettiği bir durumda arama sonucunda sizin siteniz daha fazla tıklanmış olur.

Bu bir senaryodur tabi. Google kalkıp da diyebilirki organik olarak yapılan aramalardaki tıklamaları ben sinyal olarak alayım çünkü insanlar bunu sayfalarında link vererek suistimal etmeye başladılar diyebilir. Bu da bir senaryodur.

Hani oo ben zekiyim çağından bahsettim ya bu meslektekilerin, işte o zaman bir program yazayım, bu çeşitli proxy’lere bağlansın, benim siteme tıklayıp dursun. Ya da piyasaya sürdüğüm bir programın arka planın da arama sonuçlarında siteme tıklasın böylece organik olsun falan diye düşündüğü dönemden de geçiyor insan, çünkü google da dünyanın en aptal insanları çalışıyor ve bir tek sen zekisin çağıdır bu çağ.

Arama sonucundan bir siteye gittiğiniz de ve sitede aradığınızı bulamayıp geri tuşuna basarak arama sonuçlarına döndüğünüzde bu google için ne ifade eder sizce. o sitedeki geri bıtonuna basanların yüzdesi ortalamadan yüksekse kişinin aradığı o sitede yok sinyali vermez mi google’a?

Yani benim aklıma gelen en az 30 tane sinyal var standart seo tüyolarının dışında ama dedim ya en doğru seo kullanıcıya yararlı site yapmak diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir